Symbolika znaków zodiaku i domów horoskopu I

 

Spójrzmy na astrogram poniżej (posługuję się dla ułatwienia cały czas astrogramem tej samej osoby, zwanej "Mary"). Proszę kliknąć na obrazek, a otworzy się większy w osobnym oknie.

Całe kółko jest podzielone jak tort na 12 części, które tworzą 12 domów horoskopu, począwszy od Ascendentu (pozioma linia po lewej stronie), kierując się w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

Każdy z 12-tu domów ma swoją symbolikę i odpowiada 12-tu znakom zodiaku (np. I dom horoskopu odpowiada symbolice pierwszego znaku zodiaku, czyli Barana, II dom horoskopu jest kojarzony z drugim znakiem zodiaku, znakiem Byka, itp) mimo to, że domy wcale się nie pokrywają ze znakami (!!) Co to oznacza? Że planeta leżąca np. w V domu jest zabarwiona cechami znaku Lwa, ponieważ Lew to piąty znak zodiaku. Same cechy poszczególnych znaków w czystej postaci nigdy nie są spotykane. To tak jakby zdefiniować charakter/ predyspozycje człowieka tylko na podstawie tego, że ma Słońce w Koziorożcu. Owszem, Koziorożec, jak i każdy inny znak ma swoje specyficzne cechy, o których zaraz więcej napiszę i które są początkiem poznania astrologii, jednak biorąc pod uwagę wszystkie elementy astrogramu (planety, gdzie są położone, w jakim znaku i domu, aspekty między nimi, osie horoskopu, które planety są "w upadku", a które "w egzaltacji", itp) nigdy nie spotkamy uosobienia energii jednego, konkretnego znaku zodiaku (stąd, podkreślam raz jeszcze, bez sensu jest stwierdzenie, że ktoś jest Skorpionem, a więc jest taki i owaki- aż uśmiech ciśnie się na usta, jak słyszę coś takiego).

Mary

Przykład:

Wyobraźmy sobie którąś planetę, np. Wenus, leżącą w IV domu (dom Raka, gdyż Rak to czwarty znak zodiaku) w znaku Panny. Planeta określa rodzaj energii, oddziaływania, znak modyfikuje jej działanie, nadając specyficzny sposób wyrażania, a dom określa dziedzinę, w której wpływ planety się najsilniej zaznacza. Wenus odpowiada za to, co lubimy, kochamy, jaki mamy gust, w jakiej dziedzinie chcemy sobie dogodzić, pofolgować, gdzie nie czujemy umiaru, odpowiada za gusty artystyczne, kobiecość, wdzięk, seks, płodność, zmysłowe przyjemności, harmonię, wrażenia estetyczne i sztukę, u mężczyzny symbolizuje cechy jego idealnej kobiety, itp. IV dom horoskopu = dom Raka symbolizuje nasz dom, wychowanie, tożsamość, korzenie rodzinne, tradycje, pochodzenie, patriotyzm. Znak Panny natomiast daje pedantyczność, skupienie na szczegółach, przywiązanie do codziennych rytuałów i obowiązków, pracowitość, krytyczność, rozsądek, przewrażliwienie, hipochondrię. Przy interpretacji tego konkretnego przykładu tworzy nam się gama możliwości, bogactwo interpretacji, ponieważ możemy o takiej osobie, MIĘDZY INNYMI (tylko na podstawie położenia Wenus), powiedzieć, że:

"lubi/kocha/ma umiłowanie (Wenus) do miejsca zamieszkania, własnego domu, tradycji rodzinnych (IV dom horoskopu), lubi spędzać w nim czas i lubi wygodę/ komfort (Wenus) w domu, w którym mieszka (IV dom), a przy okazji jest pedantyczna (Panna) i na pewno w miejscu zamieszkania takiej osoby (IV dom) wszystko będzie lśniło (Panna) i leżało na swoim miejscu. Oczekujmy, że poprosi gości o ściągniecie butów przy wejściu i że nie znajdziemy pyłku kurzu na meblach w pedantycznie urządzonym salonie (Panna), ozdobionym dziełami sztuki (Wenus) i pamiątkami rodzinnymi (IV dom)."

I tak dalej można kombinować. Każda pozycja planety mówi wiele o osobie. Dodajmy do sprzetpowyższego przykładu aspekty z innymi planetami, płaszczyzna interpretacji robi się wtedy bogatsza. Rozpatrując w ten sposób każdą planetę, można bardzo wiele powiedzieć o osobie, można się wręcz pogubić w gąszczu interpretacji. Dlatego właśnie nauka ta jest dość skomplikowana i wymaga lat praktyki, które zagwarantują, że dobry astrolog potrafi odróżnić, które cechy, aspekty, tranzyty są ważniejsze od innych i które najwyraźniej zabarwiają daną osobowość czy los. Dużą rolę w interpretacji odgrywa również- przynajmniej dla mnie- INTUICJA. Na razie skupiam się tylko na cechach osobowości, a więc na astrologii urodzeniowej (natalnej), czyli pozycjach planet (dom, znak, aspekty, Ascendent i cała siatka) w momencie urodzenia i w jaki sposób one określają daną osobę. Przeważnie mówią bardzo dużo, tylko trzeba umieć to rozgryźć.. Astrologię prognostyczną, a więc tranzyty, los człowieka i co można śledzić na ich podstawie w przeszłości i przyszłości- zostawiam na później.

Przykład Mary: Na przykładzie naszej Mary i położenia Wenus w jej horoskopie możemy powiedzieć, że (Wenus leży w II domu horoskopu, a więc kojarzona jest z energią Byka, w znaku Ryb. Wenus tworzy również pewne aspekty: jest w koniunkcji ze Słońcem i Merkurym, jednak aspektów na razie nie ruszam; skupmy się na znaku i domu, w jakim leży dana planeta):

U Mary Wenus w Rybach oznacza, że jest ona osobą rozmarzoną, zmienną i o miękkim sercu. Pełna ulotnego uroku, często i łatwo ulega nastrojom, jest delikatna i bardzo wrażliwa, kobieca. Miłość- tylko bezwarunkowa! Mary nie kocha kogoś "za coś", zawsze pomoże potrzebującym i zrobi to bezinteresownie, jest dobrym materiałem na filantropa :) Tak realizuje się Wenus w znaku Ryb w czystej postaci. Weźmy jeszcze jednak pod uwagę dom, w którym ta Wenus jest a więc dom II, dom Byka. Dzięki temu ta szlachetna, delikatna Wenus trochę nam się zabarwia Byczymi cechami, a więc: dla Mary również ważna jest wymierna, wręcz materialna, dotykalna ekspresja miłości i piękna. Potrafi mięć ekstrawaganckie gusty i lubi chwalić się przyziemnym pięknem. Ceni sobie dobrą jakość i wartość rzeczy pięknych. Bywa hedonistką. Szuka partnera, który mimo całemu Rybiemu idealizmowi, będzie potrafił zapewnić jej dobro materialne i poczucie przyziemnego bezpieczeństwa. Ma mocno zdefiniowany system wartości. Jak widzimy cechy domu i znaku potrafią być lekko sprzeczne i trzeba umieć je wypośrodkować Na powyższym przykładzie w zachowaniu Mary można czasem dopatrzyć się idealnego romantyzmu i bezwarunkowej miłości, bezgranicznego poświęcenia dla partnera nawet zatracając siebie i swoje ego (Wenus w Rybach), a czasami można dopatrzyć się, jak Mary chwali się rzeczami materialnymi, które posiada, bo dla niej stanowią one wysoką wartość i dają jej poczucie bezpieczeństwa (Wenus w II domu).

znaki3W kolejnej części materiału przedstawię symbolikę każdego znaku zodiaku oraz każdego domu horoskopu. Podkreślam, że domy są symbolicznie powiązane ze znakami zodiaku (Mars położony w I domu horoskopu natalnego ma podobne zabarwienie jak Mars położony w znaku Barana, ponieważ I dom odpowiada pierwszemu znakowi zodiaku= Barana. Tak więc da nam to osobowość przebojową i spontaniczną, z wielką energią i siłą przebicia ale również skorą do bójek i gwałtownych reakcji, lubiącą sport i ruch itp. Pamiętajmy o subtelnej różnicy dotyczącej położenia planety w domu/ znaku: planeta to rodzaj energii, znak zodiaku mówi o tym JAK ta energia będzie oddziaływać, a dom horoskopu opisuje GDZIE, w jakiej dziedzinie). W następnej części skupię się na energii planet i opiszę co każda planeta symbolizuje. Poniższe opisy energii są krótkie, gdyż można w wielu miejscach na Internecie i w literaturze znaleźć te informacje. Najbardziej polecam anglojęzyczną stronę www.cafeastrology.com jednak istnieje też wiele polskich stron, gdzie można poczytać o symbolice znaków i domów.